O plemeni

Původ

Velká Británie

Zařazení

FCI sk. II. - pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi 

Historie

Bullmastif je anglické plemeno a typický pes hlídací. Vyšlechtěn byl v první polovině 19. století. Majitelé oceňovali jeho věrnost, vytrvalost a ochotu hlídat i uhlídat poměrně velké prostory. Dnešní bullmastif schopnost bránit svého pána a jeho majetek neztratil, posouvá se ale spíše do pozice psa společenského a rodinného.

Povaha a chování

Plný síly, vytrvalý, aktivní a spolehlivý. Velmi činorodý, ostražitý a věrný. Nade vše milující svojí rodinu včetně dětí.

Vzhled

Vykazuje velkou sílu, aniž by přitom působil těžkopádně. Je vyrovnaný a aktivní.
Hlava je široká a hluboká, při zvýšené pozornosti se na čele tvoří hluboké vrásky

Zbarvení

Plavá, zlatá, červená, žlutá, žíhaná, vždy s černou maskou. Uši musí mít tmavší odstín proti barvě srsti. Povolen je bílý znak na hrudi.

váha:  psi   50 – 65 kg, feny   41 – 50 kg
výška:  psi  63 – 69 cm,  feny  61 – 66 cm

Péče a výchova

Bullmastif je moloss, tedy plemeno velké, těžké a mohutné. Tomu odpovídá i kvalita a množství potravy. Krátká srst je nenáročná na péči, stačí denně srst vykartáčovat.  Plemeno poměrně dobře snáší venkovní pobyt v zateplené boudě, ale i v bytě. Bullmastifova mohutnost je postavena na svalech, nikoliv na tuku a bez pohybu strádá. Není to však pes vyloženě pro náruživé sportovce, při nadměrném zatěžování jsou ohroženy jeho klouby.

Výchova bullmastifa musí být klidná, laskavá, ale přesto důsledná.